پیدا کردن نشتی آب

نشتی یاب لوله ساختمان برای پیدا کردن محل دقیق نشتی آب یا شکستگی لوله های زیر زمینی در ساعات اولیه استفاده می شود. دستگاه نشتی یاب لوله ها باید به دقت استفاده شود و تمامی اتصالات فرعی لوله ها مورد بررسی قرار گیرد. نشتی آب به وجود آمده در لوله های آب و اتصالات لوله کشی یکی از مهم ترین عوامل تلفات آب در مسیر و زیر ساختمان ها است. بیشتر ترکیدگی لوله ها و نشتی لوله ها در زیر زمین اتفاقات می افتد و عمدتا به دلیل رد شدن کامیون و ماشین های سنگین می باشد.

لوله های آب قدیمی به سطح نزدیک تر بوده و بیشتر در معرض این قبیل اتفاقات هستند. پیدا کردن نشتی آب در تهران و شهر های بزرگ به دلیل گسترس انشعابات فرعی سخت تر است در نتیجه استفاده از دستگاه هایی که فرکانس های رادیویی را به محل نشتی ارسال می کنند بیشتر خواهد بود.

چون بیشتر ترکیدگی لوله ها در عمق اتفاق می افتد امکان دیده شدن و استفاده از روش های خانگی برای پیدا کردن این نشتی ها وجود ندارد. همچنین روش های قدیمی از جمله کندن مسیر لوله  های آب ساختمان هزینه و خسارات زیادی را به دنبال دارد. همچنین در آپارتمان ها و ساختمان های بلند استفاده از این روش بسیار سخت است. اگر خیلی خوش شانس باشید ممکن است ترکیدگی لوله های آب پس از چند روز علائم خود را با خیس شدن کف یا دیوار های اصلی نشان دهد. در این صورت پس از ترمیم لوله ها نیاز به مرمت و لکه گیری دیوار ها خواهد بود.

استفاده از دستگاه نشتی یاب آب در ساختمان ها

پیدا کردن محل نشتی آب با استفاده از دستگاه های دارای فرکانس ، بسیار ساده و به زمان بسیار کوتاهی نیاز دارد. این دستگاه ، کل سیستم اتصالات لوله ها را بررسی می کند و با استفاده از فرکانس های مشخص محل نشتی آب را با استفاده از مکانیزم های فشار خروجی آب تشخیص می دهند. امکان شکافتن کلیه دیوارهای ساختمان برای پیدا کردن نشتی آب وجود ندارد اما می توان همان محل را به دقت شکافت تا به لوله های آب مجاور یا لوله های فاضلاب سطحی آسیبی وارد نشود.

پیدا کردن نشتی آب با روش های خانگی ممکن است برای لوله های سطحی امکان پذیر باشد اما برای لوله های عمقی به هیچ وجه امکان پذیر نخواهد بود. دستگاه هایی که برای این کار ساخته شده اند از اشعه های بلند از جمله اشعه گاما و فرکانس های رادیویی قابل تنظیم برای پیدا کردن نشتی آب استفاده می کنند.

استفاده از این دستگاه های  مخصوص فقط در مکان های معتبر نشتی یاب با استفاده از متخصصین مجرب امکان پذیر است. قیمت این دستگاه ها بالا است و در اختیار تمامی افراد عادی قرار ندارد در نتیجه برای پیدا کردن نشتی آب باید با این مراکز که اکثر شبانه روزی هستند تماس بگیرید.